o mnie || about me

[PL / EN]

Kim jestem? Dziewczyną (właściwie kobietą już, patrząc na to, że już od ładnych paru lat mogę legalnie kupować alkohol), która z powodu pewnych podjętych na przestrzeni czasu decyzji, na stałe związała swoje życie z Azją.

Zaczynałam jako fanka – fanka anime, jpopu, kpopu, azjatyckich dram. Tego chyba nikomu nie muszę nikomu tłumaczyć, etap fanowski w swoim życiu prawie każdy w którymś momencie przechodził, nawet jeśli byliśmy fanami różnych rzeczy.

Później przyszły studia – ukończyłam Studia Azjatyckie na UJ na module chińskim, czyli moim głównym przedmiotem kierunkowym był język chiński, jednak uczyłam się również japońskiego, a także miałam zajęcia z wielu niesamowicie interesujących przedmiotów związanych z kulturą azjatycką. Pracę dyplomową pisałam o tym, co mnie osobiście zawsze najbardziej interesowało – o kulturze idoli w Azji.

Później los poniósł mnie do Chin. Dwa razy. Za pierwszym razem na chwilę, na miesiąc ledwie, za drugim już na rok. Miałam jechać i trzeci raz, jednak pandemia skutecznie zmieniła moje plany. Zamiast wylądować w Chinach, wylądowałam więc… w chińskiej firmie w Polsce. Prawie to samo, co? Właściwie to tak. Różnica jest taka, że wychodząc z pracy, szłam do sklepu i mogłam kupić polskie produkty.

W międzyczasie też razem z przyjaciółmi założyłam stronę MeiQ, na której tłumaczymy azjatyckie dramy oraz nawiązałyśmy współpracę z chińskim producentem dram, by prowadzić ich polski kanał na YouTube Huace Croton TV Polska.

Teraz gdziekolwiek się nie obejrzę, widzę Azję. Mam znajomych Azjatów, pracuję z Chińczykami, jak dostaję zaproszenie na imprezę, to głównie na kpop party, a gdy planuję podróże to… oczywiście do Azji. I właśnie w tę podróż chcę Was ze sobą zabrać. By pokazać Wam Azję, w której się zakochałam, ale której też czasem szczerze nienawidzę. Lepiej zapnijcie pasy!


Who am I? Well, just a girl (or rather a woman, looking at fact I can legally buy alcohol for few years already), who because of some life decisions linked her whole life to Asia, irrevocably!

I started off as a fan – fan of anime, jpop, kpop or Asian TV dramas. Nothing special, I believe I don’t need to explain it to anyone. Most of us had this fangirl/fanboy phase in their life, even if were crazy over something else.

Then I got into university – I graduated from Asian Studies major and my speciality was Chinese language. But I also learned Japanese back then and had many other interesting classes related to Asian culture. My thesis was about something I loved the most – Asian idol culture.

And then destiny pushed me to go to China. I was there twice. Once it was only for few weeks trip, but next time I stayed in Beijing for almost year. I also planned to go there third time, but pandemic rearranged all my plans. As a result instead of going to China for work, I started to work in… Chinese company in Poland. Almost the same, right? Almost, because after work I still could go to store and buy Polish food.

In the meantime I also started work as fansubber and together with friends we translate Asian TV dramas into Polish. We also cooperate with Chinese producing company and run Polish channel on YouTube – Huace Croton TV Polska.

Now, wherever I look, I can only see Asia. I have Asian friends, I work with Chinese, if I get invitation for a party, it’s usually a kpop party, and if I travel, then it’s travelling to… Asia of course. And I want to take you with me for this travel this time. I want to show you the Asia I fell in love with, but sometimes I kinda hate it too. Get ready for a ride!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.