CPop,  Music

[CROCK] 西樓 (Xi Lou) / 华晨宇 (Hua Chenyu) – 孩子 (Child)

Cześć! Wiem, że już późno, ale życzę wszystkiego najlepszego wszystkim dzieciom i wszystkim, którzy się dziećmi czują! :) Mam nadzieję, że świętowaliście swoje święto w odpowiedni sposób, a nie tak jak ja, siedząc nad książkami. Życzę Wam, żebyście zawsze mieli w sobie to wewnętrzne dziecko, uparte i święcie przekonane o własnej niezniszczalności i że może zdobyć świat – właśnie takiego wewnętrznego dzieciaka Wam życzę, o! I może piosenka, którą dla Was mam dzisiaj, nie jest zbyt pozytywna, ale też jest o dziecku i chociaż sama piosenka jest raczej smutna, to dziecko w niej jest bardzo pozytywne, więc… Zapraszam do zapoznania się z piosenką ;)

-> TEKST I TŁUMACZENIE <-

W tytule napisałam dwa nazwiska, tak samo wstawiam dwa video, pierwsze to oryginalna piosenka śpiewana przez Xi Lou i druga to wersja Chenyu, którą śpiewał w programie „Singer 2018”. Normalnie nie piszę nazwisk osób coverujących w tytule, ale stwierdziłam, że pewnie tę wersję prędzej ktoś będzie kojarzył, więc dlatego napisałam. Ja osobiście również najpierw usłyszałam wersję Chenyu, ale piosenka spodobała mi się na tyle, że zaczęłam szukać oryginału i oryginał podoba mi się jednak bardziej.

Piosenka jest w moim odczuciu balladą rockową, głos wokalisty jest taki rockowy, trochę zachrypnięty, melodia jest smutna, głos zdaje się płynąć po tej melodii, po tych uczuciach. Osobiście bardzo mi się podoba, kiedy jej słucham, to wyobrażam sobie takie dziecko samotne w wielkim szarym mieście,. I miałam taką wizję jeszcze zanim poznałam tekst, teraz w sumie moje wyobrażenie jest trochę inne, ale podobne. Bo tekst też jest dość smutny, ale też nieoczywisty, bardziej metaforyczny i nie jestem pewna, czy do końca rozumiem, o co w nim chodzi. Moim zdaniem tytułowe „dziecko” w tej piosence nie jest żywym dzieckiem, a raczej symbolem, symbolem niewinności, odwagi, radości, tego wewnętrznego dziecka, które ma w sobie każdy z nas, tego, które ma jakiś cel, nigdy się nie poddaje, ale niestety czasem gubi się gdzieś w tłumie. A świat wokół nas, cóż, jest w tekście przedstawiony bardzo smutno… A okrutny czas płynie…

W ogóle kojarzy mi się ta piosenka trochę z polskim utworem Edyty Bartosiewicz „Niewinność”, kojarzycie? Jeśli nie, to polecam :)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: