[CPOP][TV-SHOW] 梦想的声音 (Sound of My Dream)

Cześć wszystkim, wiem, że znowu dawno mnie nie było, ale ostatnio coś nie mam nastroju na pisanie, zwłaszcza że cały czas mam w głowie, że powinnam pisać swój licencjat, a nie notki na bloga. Plus kiedyś najłatwiej mi się tłumaczyło piosenki, ale teraz mam trochę przesyt chińskiego, więc średnio mi się chce tłumaczyć po całym dniu nauki. Co więc robię wieczorami, gdy już skończę się uczyć? Cóż, zwykle oglądam programy muzyczne, oczywiście chińskie, po chińsku, bo to wcale nie tak, że chwilę wcześniej narzekałam, jak bardzo nie mogę już słuchać chińskiego, to nieprawda, prawda jest taka, że ostatnio coraz trudniej jest mi znaleźć słowa po polsku, dlatego coraz mniej piszę, chociaż powinnam pisać coraz więcej Cóż, czuję, że na tym blogu niedługo pojawią się pewna zmiany, ale jeszcze muszę to przemyśleć. Póki co chciałam Wam polecić kilka programów muzycznych, które moim zdaniem naprawdę są warte obejrzenia. Dzisiaj opowiem Wam o jednym, ale niedługo pojawi się kilka notek więcej o podobnej tematyce, stay tuned! :)

的声音 (Sound of My Dream)

„Sound of My Dream” to pierwszy chiński program, jaki zaczęłam oglądać regularnie. W tym momencie trwa właśnie sezon trzeci, w tamten piątek został wyemitowany szósty odcinek tego sezonu, a ja osobiście oglądam go regularnie prawie od początku sezonu drugiego, bo od drugiego odcinka, drugiego sezonu. Na który zresztą trafiłam zupełnym przypadkiem, kiedy podczas tamtegorocznego wyjazdu do Chin, siedziałam sobie w pokoju hotelowym i skakałam po kanałach telewizyjnych, żeby zobaczyć, co tam te Chińczyki oglądają na co dzień.  No i trafiłam na występ Jane Zhang z tego odcinka, który absolutnie mnie zauroczył i w tym momencie już przestałam skakać po kanałach, zostając przy tym. A po powrocie do Polski odkryłam, że na YouTube dodawane są na bieżąco odcinki tego programu, więc zaczęłam regularnie go oglądać. I do tej pory co piątek wieczór, przed snem muszę sobie odcinek 梦声 obejrzeć。Poniżej możecie zobaczyć ten konkretny występ, który zdobył moje serduszko, a pod nim postaram się pokrótce opowiedzieć o tym, jak dokładnie ten program wygląda i co mnie się w nim podoba :)

Jane Zhang 张靓颖《伤心的人别听慢歌》《梦想的声音2》EP.2 20171103

Okej, jak Wam się występ podobał? Wystarczająco, żeby Was zachęcić do oglądania czy jednak potrzebujecie więcej argumentów? Jeśli potrzebujecie więcej, to spróbuję Wam je zapewnić.

Na czym dokładnie polega ten program? Jak w wielu programach muzycznych mamy tutaj czwórkę trenerów, którzy są profesjonalnymi piosenkarzami. Jednym z nich jest zawsze JJ Lin, reszta zmienia się co sezon. W trzecim, trwającym właśnie, sezonie są to Sitar Tan, Tiger Hu, Jackson Wang (w pierwszych 4 odcinkach) i Jane Zhang (od 5 odc).  Na czym jednak rola trenera polega?

Na początek każdy uczestnik pojawia się na scenie, zamknięty w tzw. „pudełku muzycznym” czyli takiej piramidce, trenerzy nie mogą go zobaczyć, słyszą jedynie głos i na tej podstawie oceniają, czy ich zdaniem uczestnik zasługuje na to, by pozwolić mu przejść do dalszej części programu. Jeśli któryś zdecyduje, że warto, odciska palec na leżącym przed nimi telefonie vivo (btw. reklamowanie vivo co pięć minut, to też cecha charakterystyczna dla tego programu xD) i w tym momencie piramidka otwiera się odrobinę. W momencie gdy wszyscy trenerzy odcisną swoje palce, piramida otwiera się całkowicie i uczestnik przechodzi do następnego etapu.

Na czym polega następny etap? Następny etap polega na tym, iż uczestnik rzuca wyzwanie jednemu z  czterech trenerów. Następnie uczestnik musi zaśpiewać piosenkę z repertuaru wybranego trenera (prawdopodobnie wybraną przez siebie, ale nie jestem tego pewna), podczas gdy trener musi zaśpiewać losowo wybraną przez aplikację piosenkę. Wiadomo, że trenerzy są profesjonalistami, więc żeby wyrównać szanse i trochę utrudnić im zadanie, od momentu, kiedy poznają tytuł piosenki, do momentu występu, mają dokładnie 3h na przygotowanie się. Niezbyt dużo. Zwłaszcza że czasem są to piosenki, które dobrze znają, a czasem piosenki, które dopiero teraz usłyszeli pierwszy raz w życiu i mają 3h, żeby je poznać i jeszcze stworzyć do nich własną aranżację, która (jeszcze trudniejsze) musi być zgodna z narzuconym odgórnie konceptem. Koncepty są bardzo różne, mogą być to na przykład wymagania takie jak „występ taneczny”, „żeński głos”, „występ grupy”, „trzy w jednym”, „sztuki walki” itp. Niektóre są bardzo oczywiste, na przykład taniec to taniec, nie ma co kombinować, albo jeśli wymaganiem jest użycie jakiegoś konkretnego instrumentu, to też dość oczywiste, ale czasem bywają takie koncepty, ze można takie hasło interpretować w bardzo różny sposób („trzy w jednym” i występ JJ Lina z piosenką Lemon Tree to dla mnie hit <3). Po 3h przygotowań, najpierw występuje uczestnik, następnie trener. I co dalej? Kto to ocenia? Kto decyduje, kto jest zwycięzcą takiego pojedynku?

Otóż o wyniku pojedynku decyduje specjalna komisja składająca się ze specjalistów w dziedzinie muzyki (nie aktywnych artystów, ale nauczycieli muzyki, kompozytorów, producentów i generalnie ludzi, którzy naprawdę znają się na tym, co robią), to oni decydują, czy uczestnik zasłużył na to, by przejść do następnego etapu, czy nie. Uwaga! Spoiler! Większość osób w tym momencie kończy swoją przygodę z programem, tylko nieliczni mają szansę przystąpić do etapu kolejnego, który polega na tym, że znów rzuca się wyzwanie jednemu z trenerów (innemu niż wcześniej), tyle że tym razem uczestnik nie staje do tego pojedynku sam, tylko przygotowuje występ we współpracy z trenerem, którego wybrał w poprzednim etapie (znaczy tego, któremu rzucił wyzwanie, dziwnie mi to brzmi po polsku :”)). I kolejne etapy wyglądają tak samo, na razie jeszcze nie widziałam nikogo, kto występowałby z dwoma trenerami, ale jedna osoba w tym sezonie została dopuszczona do trzeciego etapu i myślę, że w następnym odcinku będę mogła ten występ zobaczyć, jestem bardzo ciekawa, jak to będzie wyglądać.

Jako przerywnik chcę Wam wrzucić screen z programu przedstawiający to, jak bardzo Wang Jiaer nie zna piosenek, które wszyscy inni znają xD I to jest generalnie mój stan umysłu przez większość czasu, odkąd przyjechałam do Chin, tak jakby ktoś pytał xD

Ok, pośmialiśmy się z Jacksona, to wracam do programu. Już mniej więcej opowiedziałam Wam, na czym on polega i chyba więcej nie jestem w stanie opowiedzieć, to trzeba po prostu zobaczyć. Ja jeszcze od siebie chciałam powiedzieć, co mnie się osobiście w tym programie podoba.

A podoba mi się na przykład to, że w każdym odcinku mogę posłuchać swoich ulubionych wykonawców (JJ Lin, Jane Zhang to od dawna moi ulubieni chińscy artyści) w bardzo różnym repertuarze, niektóre z tych wykonań to po prostu złoto i diamenty, ale zdarzają się również słabsze wykonania, bo jednak trzy godziny na przygotowanie to naprawdę mało i łatwo na przykład zapomnieć tekst później podczas występu. Ale nawet jeśli nie wyjdzie widowiskowo, to i tak zawsze wychodzi dobrze, bo to jednak nie amatorzy tylko profesjonalni performerzy, którzy potrafią przygotować dobry występ nawet w najgorszych warunkach. I uważam, że choćby tylko dla tego powodu warto ten program obejrzeć.

Kolejnym powodem są oczywiście występy uczestników, które są bardzo różnorodne, w każdym odcinku pojawiają się bardzo różne typy ludzi, zdarzają się ludzie śpiewający w stylu opery pekińskiej, a zdarzają się raperzy w takim polskim tego słowa znaczeniu, prosto spod bloku w małym miasteczku, zdarzają się głosy super czyste, albo właśnie unikalnie nieidealne. I myślę, ze każdy z tych występów naprawdę wart jest zobaczenia. Bo ogólnie ten program nie jest nastawiony na to, żeby kogoś wypromować i zrobić z niego gwiazdę. To jest program przeznaczony dla ludzi, którzy mają swoje życie, swoje prace i niespełnione marzenie o muzyce, które właśnie w tym programie mogą spełnić. Nawet jeśli to jest tylko jedna szansa, żeby stanąć na scenie, to jednak wystarczająco, by spełnić to marzenie. To jest program dla takich ludzi, nie dla osób, które chcą być idolami, tylko dla tych, którzy po prostu kochają śpiewać.

Plus możecie usłyszeć piosenki, które znacie, w kompletnie innej aranżacji. I mówię tu zarówno o występach trenerów, jak i występach uczestników. I może się okazać, że ta nowa wersja spodoba Wam się nawet bardziej niż oryginał, przynajmniej ja mam kilka takich piosenek ;)

Dodatkowym bonusem jest świetna atmosfera na planie, Jane rzucająca sucharami (naprawdę, mistrzyni sucharów XD), Jackson, który nie ogarnia życia przez połowę odcinka i wydaje się tu jeszcze młodszy niż jest w rzeczywistości, JJ Lin, który jest słoneczkiem w ludzkiej postaci czy Tan Weiwei, która broni się przed wszystkim, co wymaga tańca xD Jak wspomniałam na początku notki, oglądam kilka chińskich programów muzycznych, ale to jest jedyny, w którym atmosfera między trenerami jest taka luźna, niewymuszona, pomimo różnicy wieku i w ogóle, naprawdę polecam.

Na koniec jeszcze na zachętę dorzucę kilka występów z tego sezonu, które niekoniecznie są najlepszymi, ale takimi, które mnie zapadły w pamięć z pewnych względów. Chciałam wrzucić więcej, ale stwierdziłam, że to już za dużo naraz by było. Jakby ktoś chciał więcej, to ->tutaj<- macie playlistę z wszystkimi występami z tego sezonu. I na tym kanale YT możecie też znaleźć pełne odcinki programu (niestety chyba tylko po chińsku, jak zacznie mi google znowu działać, to poszukam gdzieś wersji z angielskimi napisami, mam nadzieję, że gdzieś jest), a także playlisty z występami z pozostałych sezonów.

I to by było chyba na tyle, wiem, że notka była bardzo chaotyczna, ale ostatnimi czasy naprawdę mam problem z wysłowieniem się po polsku. Postaram się pisać więcej w najbliższym czasie, bo chyba w końcu jakoś udało mi się rozplanować sobie naukę, no ale zobaczymy. Póki co zapraszam do oglądania „Głosu Marzeń” i życzę miłego dnia :)

Jackson Wang 王嘉尔《该死的温柔》《梦想的声音3》EP1 20181026

Sitar Tan 谭维维《学猫叫》《梦想的声音3》EP3 20181109

JJ Lin 林俊杰《Lemon Tree》《梦想的声音3》EP5 20181123

江映蓉《不穿高跟鞋》《梦想的声音3》EP4 20181116

 

知己二重唱《我的未来不是梦》《梦想的声音3》EP6 20181130

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: